Her Durumda İşe Yarayan Flört Tüyosu! En Etkili Strateji Belli Oldu

ABD ve Norveç’ten bilim insanları, her durumda etkili olacak bir flört yöntemini keşfetmek amacıyla kapsamlı bir araştırma yürüttü.

Norveç’te 415, ABD’de ise 577 kişinin katıldığı anket çalışması, heteroseksüel ilişkilerde ideal bir flört stratejisini belirledi. Evolutionary Psychology adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırma, flörtte en etkili yolun mizah olduğunu ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin haberine göre; mizah, hem erkekler hem de kadınlar için en etkili yöntem olarak ön plana çıkarken, özellikle erkekler ve uzun vadeli ilişki arayışında olanlar için en faydalı strateji olarak kabul edildi.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Leif Edward Ottesen Kennair, “Katılımcılar, mizahın veya başkalarını güldürebilmenin, uzun süreli ilişki arayan erkekler için en etkili yöntem olduğunu düşünüyor. Tek gecelik bir ilişki arayan kadınlar için ise mizahın en az etkili yöntem olduğu görülüyor. Fakat espriler, her iki cinsiyet için de güçlü bir flört taktiği,” dedi.

New York Eyalet Üniversitesi’nden evrimsel psikolog Rebecca Burch, “Sadece komik olmak yeterli değil, kadınlar için aynı zamanda partnerinize onun komik olduğunu düşündüğünüzü göstermeniz de önemli,” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, flört sırasında nasıl ilerleyeceğini bilemeyen bireylerin mizahı “araç setlerine” eklemeleri gerektiğini öneriyor. Kennair, “Gülümseme ve göz teması önemli. Ardından, daha ileri taktikler kullanarak flört becerilerinizi bu temelden geliştirebilirsiniz,” dedi.

Araştırma ekibi, bulguların önceki çalışmalarla uyumlu olduğunu ve her iki ülkede de benzer sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Bu da etkili flört stratejilerinin büyük ölçüde evrensel olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x