Prof. Dr. Celal Şengör: Tekirdağ-İstanbul Arası Tamamen Gidecek

Prof. Dr. Celal Şengör, Marmara Denizi’nde beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Deprem, İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinde de yıkıma neden olabilir, hatta Türkiye’nin bağımsızlığını tehlikeye atabilir.

Independent Türkçe’ye konuşan, Şengör, Marmara Denizi’nde 7.2 ila 7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini belirtti. Fay hatlarının İstanbul’a yakın olduğunu ve yeni bir fay hattının Çınarcık havzası boyunca geçtiğini açıkladı. Bu fay hatlarının kırılması durumunda, İstanbul ile Tekirdağ arasındaki bölgenin tamamen etkilenebileceğini vurguladı. Şengör “Şimdi bunların herhangi bir tanesinin kırılması tabii İstanbul’da büyük yıkım yapacak ama Tekirdağ’da da yapacak. Tekirdağ-İstanbul arasındaki bölüm tamamen gidecek” dedi.

Ayrıca, depremin sadece İstanbul’u değil, İzmit’e kadar olan bölgeleri ve Marmara’nın güneyini de etkileyebileceğini ifade etti. Bu durumun Türkiye ekonomisi için büyük bir tehdit oluşturduğunu, hatta Türkiye’nin dış yardıma muhtaç kalabileceğini belirtti.

Şengör ayrıca, Marmara Denizi’ndeki araştırmalar için devletin hiçbir maddi desteğinin olmadığını ve bunun endişe verici olduğunu dile getirdi. Bu araştırmaların önemine rağmen, devletten yeterli kaynak sağlanmadığını ve hatta Avrupa’nın 70 milyon lira gibi büyük bir katkı yaparken, yerel yönetimlerin çok daha az destek verdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x