Steam’deki kaç oyunu Steam Deck’te oynayabilirsiniz?

2 yıl önce piyasaya sürülen Valve’ın taşınabilir el konsolu Steam Deck, her ne kadar ülkemizde resmen satışa sunulmuş olmasa da dünya genelinde bir popülariteye ulaştı. Peki Steam Deck, Steam üzerinden kaç oyun çalıştırabiliyor?

Steam Deck kaç oyun oynatabiliyor: 14.000’den fazla!

Valve’ın taşınabilir oyun konsolu için 14.000’den fazla oyunun uyumlu olduğu belirtiliyor. SteamDB verilerine göre Steam Deck uyumlu oyunların sayısı şu anda 14.023.

Bu oyunlardan 4.607’si Valve tarafından “Steam Deck’te kutudan çıkar çıkmaz harika çalışıyor” şeklinde damgalanmış, geri kalan 9.416’sı ise “Kullanılabilir” olarak damgalanmış. Bu da kullanılabilir nitelikli oyunlar için kullanıcının bazı manuel ayarlamalar yapması gerekebilir anlamına geliyor.

Valve, tüm Steam kataloğunu gözden geçirme sürecinde. Şirket, her oyunu Deck’te oynarken deneyimin ne kadar sorunsuz olacağını göstermek için tasarlanmış dört derecelik bir puanlama sistemine tabi tutuyor.

Oyunların düşebileceği diğer iki kategori ise “Desteklenmeyen”, yani Deck’te çalışmayan oyunlar ve “Bilinmeyen”, yani henüz kontrol edilmemiş oyunlar.

Valve tarafından bir oyunun Steam Deck Onaylı olarak kabul edilmesi için dört kritere uyması gerekiyor:

– Oyun, tam oyun kolu desteği sağlamalı, uygun kol girdisi simgelerini kullanmalı ve gerektiğinde ekran klavyesini otomatik olarak açmalı.

– Oyun, Deck’in varsayılan çözünürlüğünü desteklemeli (1280×800 veya 1280×720), iyi varsayılan ayarlara sahip olmalı ve metinler okunabilir olmalı.

– Oyun, herhangi bir uyumluluk uyarısı göstermemeli ve bir başlatıcısı varsa, oyun kolu ile kontrol edilebilir olmalı.

– Proton üzerinden çalıştırılıyorsa, oyun ve tüm ortam yazılımı Proton tarafından desteklenmeli. Buna hile koruması sistemi de dahil.

SteamDB’ye göre 2023 yılında 14.535 oyun Steam’de piyasaya sürüldü. Bu da 2022 yılından 2.000 fazla oyun anlamına geliyor, yani bir rekor. Siz Steam Deck’te kaç oyun oynanabildiğini öğrenince şaşırdınız mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x