Tüketiciler muadil ürüne döndü

Yüksek enflasyonun etkisi tüm alanlarda hız kesmeden devam ederken, tüketici enflasyonla mücadeleyi daha uygun fiyatlı muadil ürünleri tercih ederek yapıyor. Online alışverişlerin Ramazan ayı ile birlikte hızlandığını kaydeden Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Ender Özgün, fiyatlara şirket olarak dokunmadıkların, fiyat artışlarının ise satıcılar kısmında piyasa ile paralel gittiğini belirtti. Enflasyon ve kurdaki artışa paralel olarak fiyatların güncellendiğini kaydeden Özgün, yüksek enflasyonun tüketici tercihlerini şekillendirdiğini ve tüketicinin de bir ürün için farklı marka ile uygun fiyatlı ürün alışverişine açık olduğunu aktardı. Ramazan döneminde yaşanan gelişmeleri ve satışların seyrini önceki gün düzenlenen basın toplantısı ile aktaran Özgün, e-ticarette gelecek iki yılda da büyüme beklediklerini dile getirdi.

24 SAAT İÇİNDE TESLİMAT

2023’ü 1.5-1.6 trilyon TL civarındaki ciro ile tamamladığı tahmin edilen e-ticaret pazarının toplam alışveriş içindeki payının yüzde 22’ye ulaştığını kaydeden Özgün, orta vadede bu payın yüzde 35’e uzun vadede ise yüzde 50’ye ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Hepsiburada olarak altyapı yatırımlarına hız verdiklerini aktaran Ender Özgün, siparişlerinin yüzde 82’sini 24 saat içinde teslim ettiklerini aktardı.

Kahve alışkanlığı eve taşındı

– Ramazan alışverişlerinin bir ay önceden başladığını kaydeden Ender Özgün, Ramazan’da site trafiğinin 21.00-22.00 saatlerinde zirveye çıktığını aktardı. Özgün öne çıkan kategorileri şöyle sıraladı: “Bu Ramazan’da geçtiğimiz aya göre; küçük ev aletleri kategorisi yüzde 55, temel tüketim siparişleri yüzde 40, giyim siparişleri yüzde 40, gıda içecek kategorisi yüzde 35 büyüdü. Kahve makineleri ciro anlamında çok hızlı büyüyor. Kahve alışkanlığı eve taşındı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x